Logo
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 1 790 Kč a máte dopravu po ČR ZDARMA
  • Štítky blogu
Novinky
05.12.2019
ADRENALINE BAITS, HJG-DRESCHER A MIDDY QUARTIX
Nové teleskopické kaprové pruty KODEX Kompressive T series ... Tase o krok ku předu v kvalitě a zpracování .   Feederové pruty a příslušenství řady ... číst celé
Zobrazit všechny novinky
05.02.2023
Plavaná

PLAVANÁ

KOMPLETACE TOP SETU

Zkompletování top setu s bočním vyvedením amortizéru MIDDY S SLIDE

Boční vývod se v poslední době používá stále častěji. Důvodem je snažší manipulace se samotným amortizerem při konečně fázi zdolávání a podebírání ryby. Amortizer je schopen při maximálním tahu prodloužit svoji délku i 10x což znamená že 2 m uvnitř mohou svoji délku prodloužit na dvacet metrů aniž by došlo k přetržení návazce nebo samotného amortizéru. Samozřejmě že je to stav za ideálních podmínek a platí to především u slabších průměrů amortizéru. Čím větší průměr samotného amortizéru tím se tato hodnota průtahu zkracuje a je nahrazena zvýšeným výkonem odporu při tahu ryby.

Na každém balení amortizéru je několik důležitých údajů které nám zjednoduší jeho výběr. Dále se všeobecně používá pro větší přehlednost barevné dělení které usnadňuje výběr dalších komponentů. U kratších děliček se nejčastěji používá top set složený ze dvou dílů pro lov u břehu s hloubkou do dvou metrů. Zde se právě boční vyvedení které je umístěno ve spodní části top setu ukazuje jako velká výhoda pro efektivní a rychlé zdolání ryby stahováním samotného amortizéru a přidržením mezi prsty. Popis samotného sestavení top setu by bylo komplikované takže dále už obrazem.

obr. 1

Pro dvoudílný top set na ARCO TECH K 800 jsem si vybral amortizer v oranžové barvě. Na jeho etiketě se dočtete výše zmíněné informace. Délka 3 m (většinou vystačí na dvakrát tedy jeden do top setu a druhý náhradní). Dalším údajem je číslo v tomto případě 4-8 a název F1 carp. Takto se označuje vhodnost použití. V našich podmínkách to znamená bezpečné zdolání ryb do cca 2 kg ( F1 carp se označují kapři K2 v našich podmínkách dvouletí). Dalším údajem je max. průměr vlasce udice 0.16 mm a max. průměr vlasce návazce 0.14 mm.

Poslední údaj je průměr amortizéru v tomto případě 1.3 mm.

obr.2

Další komponent je konektor na připojení udice k amortizéru a pod ním bílá koncovka z teflonu kterou prochází amortizer na konci top setu. Tady je důležité najít správné místo kam ho umístit. Existují dvě metody jak je najít. První je za pomoci posuvného měřítka (Šuplery) kdy si posunete čelisti na vnější průměr koncovky a posouváním po konci top setu najdete shodné místo. Druhý způsob je od oka kdy si koncovku posouváte po top setu až jsou oba v zákrytu. Pak už stačí vzít malou pilku na železo s jemným zubem a zařízneme.

Okraj začistíme pilníkem a koncovku zasuneme dovnitř. Většinou se nefixuje lepidlem drží sama.

obr.3

Pro instalaci bočního vývodu budete potřebovat vrtačku a dva průměry vrtáků 2 a 6 mm. Místo pro boční vývod je označeno zesílením blanku ( prstýnkem) z další vrstvy Carbonu aby se nenarušila pevnost samotného materiálu.

obr.4 a 5

Označíte si na zesílenem středu (v tomto případě hranou pilníku) a slabším ze dvou vrtáků uděláte dírku.

POZOR!! Netlačit na vrtačku stěna blanku je tenká.
 

obr.6

Potom použijete větší průměr kterým vytvoříte osazení pro teflonový vývod. Okraje jemně začistíme pilníkem.

obr. 7

Vezmete samotnou vložku a zahnutým vodičem amortizéru směrem ke špičce ji vložíte do vyvrtaného otvoru. Poté mírným tlakem zatlačíte vložku do otvoru a je hotovo.

obr.8

Do očka provlékaci struny dáte amortizer a protáhneme skrze top set.

obr.9 a 10

Nejdříve upevníme na konec amortizéru u špičky konector. Chce to trochu trpělivosti. Vzniklým očkem protáhneme tu část konektoru který je zakončen dacronovou smyčkou. Přetáhne fixačním převlekem a je hotovo.
 

obr. 11

Za pomoci protahovací struny protáhneme amortizer zajišťovacím korálkem a upravíme si vnitřní napnutí samotného amortizéru které pak zajistíme několika uzly.

Máme hotovo!
------------------------------------------------------------------------------------
Háčky bez protihrotu předsudky a skutečnost

Věčné téma v obchodě s rybářskými potřebami rozdělující rybáře na dva tábory. Vášnivé debaty vedou většinou mezi sebou lovci kaprů. Pojďme se podívat jak je to v jiných rybářských disciplínách. Půjde o plavanou a feeder. Dochází zde k četným záběrům a poměrně velkému množství zdolaných a vylovených ryb. Ve své čtyřicetileté zálibě v rybaření (z toho dvacet pět let za pultem rybářské prodejny) jsem se nesetkal s jejich používáním. Až jednou před deseti lety uvádíme na trh značku MIDDY. Rozporuplné pocity mám při objednávce háčků. Vše je bez protihrotu a nějaké malé velikosti. No

to bude boj s českým konzervativním rybářem. A byl většinu balíčků z první objednávky skončila u mne. Trochu to zkrátím postupem času a především díky anglickým rybářským časopisům a internetu přicházím těmto háčkům na chuť. MIDDY je bezesporu průkopníkem v ucelené nabídce háčků bez protihrotu na plavanou a feeder a to bez kompromisů tzn. bez varianty s protihrotem. Jak to tedy vlastně je a jak to funguje. Nejprve každého zaráží velikosti nenajdete zde větší velikost jak číslo 8 naopak 16, 18 je zcela běžná. Důvodem je hned několik prvním vodítkem je zadní strana balení kde v jednoduchých piktogramech naleznete na jaké nástrahy je určen. To znamená zvolit velikost s ohledem na velikost nástrahy, roční doby a v neposlední řadě i nálady lovených ryb.

Většina nebo jinak najdete zde háčky s lopatkou pro lov na bič, dělený bič nebo prut s navijákem. Protože jsou určeny na nástrahy umístěné přímo na háček mají tenký drát a dlouhý a velmi ostrý hrot. Druhou skupinu tvoří háčky s očkem ze znatelně silnějšího drátu. Objevíte zde několik variant vyhnutí očka a tvaru hrotu přičemž model KM-1 je již legendou mezi ostrovními rybáři pro svoje universální použití. Oblíbenost lovu mimo háček zasáhl i plavanou a feeder což zapříčinilo vývoj a výrobu malých velikostí háčků na uvedené disciplíny. Absence protihrotu umožňuje vyrobit háček že silnějšího drátu a tím získat několik výhod pro rybáře. První je významně snižuje možnost narovnání háčku při zdolávání velké ryby. S tím přichází i menší možnost vyříznutí háčku a v neposlední řadě i jistější průnik háčku při záseku až po oblouček do tlamky ryby. Na

závěr je jednu poznámku. I na takhle silné háčky můžete bez obav napíchnout bílé červi aniž byste je poškodili.

Dostáváme se ke klíčovému argumentu a tím je padání ryb při zdolávání. Není na místě přeci se nebudou tyto háčky vyrábět aby vám padaly ryby. Problém tkví v technice zdolávání. Klasická situace zásek, prut zdvižený vysoko nad hlavu s velmi malým využitím ohybu prutu po chvíli ryba padá. Vina padá na nekvalitní nářadí jednom ne na vlastní ruce a na víte co. Proč ryba spadla příčinou je řekněme negativní úhel mezi špičkou prutu a háčkem v tlamce ryby který umožňuje vibrace zátěže ( krmítka, olůvka neb broků) a tím uvolnit slabě zaseknutý háček. Faktorů může být i více tento je ovšem nejčastější. Místo pevného zaseknutí v koutku nebo v masité části tlamky dochází k zachycení v horní tvrdší části a při třepání hlavou k uvolnění háčku a následnou ztrátou úlovku.

Jak na to aby se to nestávalo.

Po zaseknutí sklonit prut do vodorovné polohy s důrazným tahem proti směru pohybu ryby. Ryba jede doprava táhnu opačným směrem doleva a naopak. Pokud ryba odjíždí kolmo od vás skloňte špičku k hladině a táhněte pod sebe dokud ryba nezmění směr. Konečná fáze před zdoláním a podebráním umožňuje zvednout prut nad hlavu a navést rybu do podběráku. Pak už nastává okamžik focení a vítězný úsměv. A to je vše. Na přiložených fotografiích jsem se snažil o co nejvěrnější podání protože teorie je jedna věc ale vidět to v reálném prostředí tak to je jiná.

Ivo Dražský

 

        

     

 ------------------------------------------------------------------------------------------------------
Plavaná s CENTREPINEM ALLTACK ... nepopsatelně úžasný způsob lovu nejen na plavanou
 
Lehce konzervativní způsob lovu Vás nakonec nadchne a přesvědčí o nevšedních zážitsích od vody.
 
     
------------------------------------------------------------------------------------------------------
Celý den na Plavačku .. 
 
Ahoj plavačky... Tak jsem naladil jsem Middynky a jdu je protáhnout!!!! Dnes dopoledne se motal vítr na hladině ze tří stran se tu furt střídali a podle toho taky vypadalo to brání kaprů, jen jemné brání co jsem hned trestal zasekem, někdy jsem minul a to ve větru se stane.. 15 kaprů a kapříků jsem dostal do podběráku a to platí. Jeden vyříznutý kapr na dálce i jeden forpas praskl. Jsem spokojený a doufám že odpoledne a na večer bude lepší.. Dopoledne odhoz a teď jde na řadu "dělnická" když tak jemně ochutnávaji. Plavaná je prostě nejlepší a kdo tomu nevěří ať tak nechytá.
Malá poznámka: Tyhle splávky MIDDY Parachute jsou fakt dobře viditelné za větru .
Zdraví
Had Jedovatý
 
     
Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
ODBĚR NOVINEK
Copyright 2019-2023 Angling Tackle Rybářský eshop
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz