- Štítky blogu
- Úvod
- AKTUALITY OD VODY
- Plavaná
- PLAVANÁ
PLAVANÁ
Háčky bez protihrotu předsudky a skutečnost
Věčné téma v obchodě s rybářskými potřebami rozdělující rybáře na dva tábory. Vášnivé debaty vedou většinou mezi sebou lovci kaprů. Pojďme se podívat jak je to v jiných rybářských disciplínách. Půjde o plavanou a feeder. Dochází zde k četným záběrům a poměrně velkému množství zdolaných a vylovených ryb. Ve své čtyřicetileté zálibě v rybaření (z toho dvacet pět let za pultem rybářské prodejny) jsem se nesetkal s jejich používáním. Až jednou před deseti lety uvádíme na trh značku MIDDY. Rozporuplné pocity mám při objednávce háčků. Vše je bez protihrotu a nějaké malé velikosti. No
to bude boj s českým konzervativním rybářem. A byl většinu balíčků z první objednávky skončila u mne. Trochu to zkrátím postupem času a především díky anglickým rybářským časopisům a internetu přicházím těmto háčkům na chuť. MIDDY je bezesporu průkopníkem v ucelené nabídce háčků bez protihrotu na plavanou a feeder a to bez kompromisů tzn. bez varianty s protihrotem. Jak to tedy vlastně je a jak to funguje. Nejprve každého zaráží velikosti nenajdete zde větší velikost jak číslo 8 naopak 16, 18 je zcela běžná. Důvodem je hned několik prvním vodítkem je zadní strana balení kde v jednoduchých piktogramech naleznete na jaké nástrahy je určen. To znamená zvolit velikost s ohledem na velikost nástrahy, roční doby a v neposlední řadě i nálady lovených ryb.
Většina nebo jinak najdete zde háčky s lopatkou pro lov na bič, dělený bič nebo prut s navijákem. Protože jsou určeny na nástrahy umístěné přímo na háček mají tenký drát a dlouhý a velmi ostrý hrot. Druhou skupinu tvoří háčky s očkem ze znatelně silnějšího drátu. Objevíte zde několik variant vyhnutí očka a tvaru hrotu přičemž model KM-1 je již legendou mezi ostrovními rybáři pro svoje universální použití. Oblíbenost lovu mimo háček zasáhl i plavanou a feeder což zapříčinilo vývoj a výrobu malých velikostí háčků na uvedené disciplíny. Absence protihrotu umožňuje vyrobit háček že silnějšího drátu a tím získat několik výhod pro rybáře. První je významně snižuje možnost narovnání háčku při zdolávání velké ryby. S tím přichází i menší možnost vyříznutí háčku a v neposlední řadě i jistější průnik háčku při záseku až po oblouček do tlamky ryby. Na
závěr je jednu poznámku. I na takhle silné háčky můžete bez obav napíchnout bílé červi aniž byste je poškodili.
Dostáváme se ke klíčovému argumentu a tím je padání ryb při zdolávání. Není na místě přeci se nebudou tyto háčky vyrábět aby vám padaly ryby. Problém tkví v technice zdolávání. Klasická situace zásek, prut zdvižený vysoko nad hlavu s velmi malým využitím ohybu prutu po chvíli ryba padá. Vina padá na nekvalitní nářadí jednom ne na vlastní ruce a na víte co. Proč ryba spadla příčinou je řekněme negativní úhel mezi špičkou prutu a háčkem v tlamce ryby který umožňuje vibrace zátěže ( krmítka, olůvka neb broků) a tím uvolnit slabě zaseknutý háček. Faktorů může být i více tento je ovšem nejčastější. Místo pevného zaseknutí v koutku nebo v masité části tlamky dochází k zachycení v horní tvrdší části a při třepání hlavou k uvolnění háčku a následnou ztrátou úlovku.
Jak na to aby se to nestávalo.
Po zaseknutí sklonit prut do vodorovné polohy s důrazným tahem proti směru pohybu ryby. Ryba jede doprava táhnu opačným směrem doleva a naopak. Pokud ryba odjíždí kolmo od vás skloňte špičku k hladině a táhněte pod sebe dokud ryba nezmění směr. Konečná fáze před zdoláním a podebráním umožňuje zvednout prut nad hlavu a navést rybu do podběráku. Pak už nastává okamžik focení a vítězný úsměv. A to je vše. Na přiložených fotografiích jsem se snažil o co nejvěrnější podání protože teorie je jedna věc ale vidět to v reálném prostředí tak to je jiná.
Ivo Dražský




Zdraví
Had Jedovatý



